invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Szwajcaria

Informacje ogólne

Flaga Szwajcarii

Szwajcaria państwo w centralnej części Europy, na terenie Alp, bez dostępu do morza.


  • Powierzchnia: 41,3 tys. km2;
  • Ludność: 7,5 mln (2005);
  • Średnia gęstość zaludnienia: 177 osób/km2;
  • Stolica: Berno;
  • Większe miasta: Zurych, Bazylea, Genewa, Lozanna, Lucerna;
  • Podział administracyjny: Szwajcaria jest państwem federacyjnym złożonym z 26 oddzielnych jednostek - kantonów i półkantonów.
  • Języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski, retoromański;
  • Jednostka monetarna: 1 frank szwajcarski = 100 rappów (centymów).
 
Warunki naturalne

Dominującym elementem rzeźby są Alpy (Berneńskie, Pennińskie, Glarneńskie, Lepontyńskie, Retyckie) zajmujące północną i środkową część kraju (60% powierzchni), w których znajduje się najwyższy szczyt Szwajcarii - Dufourspitze (4634 m n.p.m.) w grupie Monte Rosa oraz liczne lodowce, największy w Europie - Aletsch (długość 24 km). Na północnym zachodzie Alpy przechodzą w Wyżynę Szwajcarską. Wzdłuż granicy z Francją ciągną się góry Jura.
 
Klimat

Klimat umiarkowany z odmianą górską. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu -1°C i 74 mm, w lipcu 18°C i 143 mm. W najwyższych partiach Alp śnieg i lód zalegają przez cały rok. Charakterystyczne dla klimatu Szwajcarii jest występowanie ciepłego wiatru z południa (föhn) i chłodnego z północy (bise). Gęsta sieć rzeczna, największe rzeki: Ren (odwadniający ok. 68% powierzchni), Rodan (ok. 18%), Inn. Największe Jeziora: Genewskie, Bodeńskie, Czterech Kantonów. Lasy liściaste (bukowo-dębowe) i mieszane zajmują ok. 24% powierzchni, w górach roślinność alpejska.
 
Ustrój polityczny

Wielopartyjna republika związkowa z dwuizbowym parlamentem – Radą Narodową z 200 miejscami (czteroletnia kadencja) i Radą Kantonów z 46 miejscami (czteroletnia kadencja). Władzę wykonawczą sprawuje Rada Związkowa złożona z 7 członków wybieranych przez parlament na 4-letnią kadencję; jej przewodniczący pełni tę funkcję tylko przez 1 rok, występując zarazem w roli prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej, po czym zastępuje go kolejny członek Rady. Podobna rotacja obejmuje stanowisko wiceprzewodniczącego Rady. W Radzie Związkowej reprezentowane są wszystkie wspólnoty językowe.
 
Gospodarka

Jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata. Gospodarka oparta na usługach bankowych i nowoczesnym przemyśle precyzyjnym (zegarki, instrumenty pomiarowe, sprzęt medyczny), elektrotechnicznym (obrabiarki, turbiny, silniki), zbrojeniowym, chemicznym, farmaceutycznym, poligraficznym, papierniczym, spożywczym (sery, czekolada) oraz turystyce. Użytki rolne stanowią 49% powierzchni. Uprawia się: zboża, ziemniaki, rośliny pastewne, owoce, warzywa. Hodowla bydła.

Dochód narodowy 33 800 USD na 1 mieszkańca (2004).
Inflacja: 0,9%. Struktura zatrudnienia: usługi - 64,5%, przemysł - 34%, rolnictwo - 1,5%.
 
Handel zagraniczny

Eksportuje się głównie maszyny, chemikalia i tworzywa sztuczne, metale szlachetne i biżuterię do Niemiec (20%), Stanów Zjednoczonych (9,1%), Francji (9,1%), Włoch (8,8%), importuje się maszyny, chemikalia, pojazdy mechaniczne z Niemiec (29%), Włoch (11,8%), Francji (11,1%). Obroty z zagranicą – eksport: 130,7 mld USD, import: 121,1 mld USD (2004).
Copyright © 2011 Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito