invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Konkurs "Grunt na Medal" 2021 rozstrzygnięty

2021-12-03

Zakończono dziewiątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal” - 2021, organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z urzędami marszałkowskimi oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora i Eksportera. O tegoroczny tytuł najbardziej atrakcyjnego terenu pod inwestycję walczyło 120 gmin, które zaprezentowały łącznie 164 oferty.

 

Wśród laureatów znalazły się Gminy: Chojnów, Ksawerów, Mińsk Mazowiecki i Żyraków oraz Miasta: Żnin, Chełm, Nowa Sól, Tarnów, Ujazd, Łomża, Tczew, Dąbrowa Górnicza, Ostrowiec Świętokrzyski, Elbląg, Leszno i Stargard.

 

Teren z województwa podkarpackiego, wyróżniony w Konkursie, połozony jest w Straszęcinie (Gmina Żyraków) i ma powierzchnię 9,35 ha.W finałowej rozgrywce, na poziomie województwa, pokonał tereny inwestycyjne z Zaczernia (Gmina Trzebownisko) i Głogowa Małopolskiego.

 

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Celem „Gruntu na medal” organizowanego od 2005 r. jest identyfikacja atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dedykowanych działalności przemysłowo-produkcyjnej i ich szeroka promocja. W tym roku w konkursie wzięło udział 120 gmin, które zaprezentowały w sumie 164 oferty inwestycyjne.

 

Mimo trwającej pandemii COVID-19 osiągnięliśmy wynik lepszy niż w poprzedniej, ósmej edycji wydarzenia. Wszystkie zgłoszone oferty, zgodnie z nową formułą konkursu, wzbogaciły zasoby Generatora Ofert Inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Na tej platformie będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga Agencja. Obecnie baza ofert inwestycyjnych liczy ponad 1 200 rekordów – mówi Krzysztof Drydna, Prezes PAIH.

 

Najlepsi z najlepszych

 

2 grudnia br. w Warszawie podczas uroczystej gali, prezes PAIH Krzysztof Drynda wspólnie z marszałkami województw, przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz kierownictwem COIE, wręczył nagrody szesnastu laureatom „Gruntu na Medal” – reprezentantom poszczególnych województw.

 

Doświadczenie pokazuje, że zwycięstwo w konkursie znacznie zwiększa szansę na kontrakt inwestycyjny. Ponad połowa z wszystkich dotychczasowych laureatów zyskała inwestora. “Grunt na medal” daje biorącym w nim udział samorządom impuls do budowania właściwych relacji z przedsiębiorcami oraz podnoszenia kompetencji w prowadzeniu rozmów biznesowych z partnerami zagranicznymi. Buduje również umiejętność tworzenia kompletnej oferty inwestycyjnej, która jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów – dodaje Prezes Drynda.

 

Rywalizacja w ramach konkursu przebiegała w dwóch etapach. Wstępnej selekcji dokonały Centra Obsługi Inwestora i Eksportera - Partnerzy PAIH. Zadaniem Agencji i jej partnerów regionalnych (COIE, urzędy marszałkowskie) było wyłonienie, według ściśle określonych kryteriów, najlepszej oferty inwestycyjnej typu greenfield w każdym województwie.

 

Grunt powinien mieć powierzchnię co najmniej dwóch hektarów i być przeznaczony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod projekty przemysłowe. W konkursie mogły uczestniczyć wszystkie gminy, zgłaszając dowolną liczbę gruntów. W tegorocznej edycji po raz pierwszy wzięły udział tereny należące do Specjalnych Stref Ekonomicznych – wyjaśnia Mirosław Odziemczyk, Pełnomocnik Zarządu PAIH ds. Współpracy ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi.

 

W drugim etapie eksperci PAIH przeprowadzali audyt wytypowanych działek. Gminy przedstawiały komisji konkursowej również prezentacje dotyczące oferty inwestycyjnej. Zgodnie z regulaminem konkursu, zostały one opracowane na wystandaryzowanym, przygotowanym przez PAIH formularzu. Prezentacje zawierają kompletne odpowiedzi na pytania dotyczące potencjału i planów rozwoju gmin, oferowanego wsparcia, dostępnej infrastruktury oraz zgłoszonej do konkursu oferty lokalizacyjnej. W konsekwencji wszystkie prezentacje zostaną przekazane do Centrum Inwestycji PAIH i w przyszłości będą dołączane do projektów inwestycyjnych prowadzonych przez Agencję.

 

Polska gotowa na kolejnych inwestorów

 

„Grunt na medal” otwiera przed samorządami nowe możliwości. Kolejna edycja konkursu potwierdziła, że gminy są profesjonalnie przygotowane do samodzielnej obsługi rzeczywistych wizyt delegacji zza granicy. Dzięki wyróżnieniu w ramach konkursu, oferta inwestycyjna gmin uzyskuje pierwszeństwo w prezentacji przed potencjalnymi inwestorami, których na co dzień obsługuje PAIH.

 

Konkurs to również możliwość promocji, a co za tym idzie rozwój. To też szansa, by zwłaszcza mniej popularne regiony Polski zostały skierowane na nowe tory.

 

Teraz, gdy grunty są dokładnie opisane a administracja lokalna gotowa do rozmów z inwestorami, ze zdwojoną siłą naszą uwagę kierujemy w stronę projektów, które generują wysokojakościowe miejsca pracy, stworzą centra R&D, podniosą poziom innowacyjności regionu oraz zapewnią transfer nowoczesnych technologii. Liczymy na znaczące wsparcie w tym zakresie wszystkich Partnerów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W szczególności Centów Obsługi Inwestora i Eksportera oraz działających w ramach Polskiej Strefy Inwestycji Specjalnych Stref Ekonomicznych. Podmioty te odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu i promocji oferty kraju na arenie międzynarodowej – podsumowuje Krzysztof Drynda, Prezes PAIH.

 

 

Lista laureatów IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal” 2021 (wraz z numerami ID w bazie ofert inwestycyjnych PAIH - https://baza.paih.gov.pl)

 

Województwo

Zwycięzca konkursu GnM 2021

Powierzchnia terenu [ha]

ID GOI

 

 
   

Dolnośląskie

Gmina Chojnów

88,00

02-410

   
   
   

Kujawsko-Pomorskie

Żnin

7,00

04-300

   
   
   

Lubelskie

Chełm

2,70

06-133

   
   
   

Lubuskie

Nowa Sól

9,91

08-188

   
   
   

Łódzkie

Gmina Ksawerów

31,00

10-189

   
   
   

Małopolskie

Tarnów

4,50

12-239

   
   
   

Mazowieckie

Gmina Mińsk Mazowiecki

2,11

14-198

   
   
   

Opolskie

Ujazd

5,45

16-268

   
   
   

Podkarpackie

Gmina Żyraków

9,35

18-131

   
   
   

Podlaskie

Łomża

2,47

20-69

   
   
   

Pomorskie

Tczew - Za Dworcem

3,67

22-310

   
   
   

Śląskie

Dąbrowa Górnicza

2,05

24-382

   
   
   

Świętokrzyskie

Ostrowiec Świętokrzyski

4,71

26-146

   
   
   

Warmińsko-Mazurskie

Elbląg

3,40

28-57

   
   
   

Wielkopolskie

Leszno

2,69

30-299

   
   
   

Zachodniopomorskie

Stargard Kompleks 1

37,31

32-333

   
   
   

 

 

 

 

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Copyright © 2011 Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito