Dębica liczy 48 tysięcy mieszkańców. Położona jest w południowo – wschodniej Polsce, w zachodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego zajmując 34 km2. Przez miasto przepływa rzeka Wisłoka. W okolicy jest wiele miejsc godnych polecenia do odpoczynku i rekreacji. Z tego malowniczo położonego miasta niedaleko jest do granic z Ukrainą i Słowacją.
Dębica spełnia istotną rolę w krajowym i międzynarodowym systemie komunikacyjnym. Najważniejszym szlakiem drogowym przebiegającym przez miasto jest międzynarodowa droga E - 4 łącząca Niemcy z Ukrainą. Wkrótce przebiegać tędy będzie autostrada A4 Zachód – Wschód a w pobliżu miasta zlokalizowane zostaną dwa zjazdy. Miasto posiada także doskonałe połączenie kolejowe na trasie z Wrocławia do Przemyśla oraz Zamościa. Najbliższe lotnisko znajduje się 50 km od Dębicy, w Jasionce k/Rzeszowa, drugie, oddalone 120 kilometrów w Krakowie.
Firma Oponiarska Dębica S.A., będąca największą w Europie fabryką amerykańskiego koncernu Goodyear, największa w Europie Środkowej Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy, przedsiębiorstwo branży klimatyzacyjnej „Ventor”, Zakład Obróbki Marmuru „Jabo–Marmi” w Nagawczynie, największy w Polsce producent rowerów „Arkus&Romet Group”, dębicka Fabryka Farb i Lakierów „Tikurilla-Becker”, Zakłady Nadwozi Chłodniczych „Igloocar”, producent pokryć dachowych F.H.U. „Bratex”, Firma Transportowa „Trans-Południe”, producent odżywek i suplementów diety „Olimp Laboratories” w Nagawczynie, „Darco”, producent urządzeń techniki kominkowej i wentylacyjnej.Wytwórnia Urządzeń Chłodniczych WUCH PZL – Dębica S.A.,
Zakłady Mięsne S.A. w Dębicy, obecnie inwestuje w nich firma „Profi”, zakłady drobiarskie „Animex – Południe” Sp. z.o.o., Wytwórnia Salami „Igloomeat–Sokołów” Sp.z o.o., „Mateo” producent mrożonek, zakład zajmujący się przetwórstwem dziczyzny „Kanwil”.
W Dębicy i w regionie dębickim działają także firmy produkujące dla przemysłu lotniczego będące częścią „Doliny Lotniczej”. Skupia ona firmy , których wyroby mają zastosowanie przy produkcji samolotów pasażerskich, rolniczych i wojskowych.Dębica posiada jedną z najlepszych baz sportowych na Podkarpaciu. W jej skład wchodzi kompleks basenów kąpielowych: kryty o wymiarach olimpijskich przy ulicy Piłsudskiego oraz otwarty, użytkowany w sezonie letnim przy ulicy Sobieskiego. Dębica była wielokrotnie organizatorem mistrzostw Polski i Grand Prix Polski w pływaniu, mistrzostw Europy w Pływaniu w Płetwach oraz zawodów międzynarodowych. W hali basenu funkcjonuje również sztuczne lodowisko, na którym trenują drużyny hokejowe z Dębicy i innych miast. Działa tu także sekcja tańca figurowego na lodzie. Dębica jest miejscem zgrupowań wielu drużyn sportowych. Treningi odbywają się na kilku boiskach piłkarskich, lekkoatletycznym, kortach tenisowych, halach sportowych, boiskach do gry w siatkówkę i koszykówkę.
W pobliskim Straszęcinie istnieje profesjonalny ośrodek sportowy, będący centrum treningowym dla wielu piłkarskich drużyn pierwszoligowych, wykorzystany także w przeszłości na zgrupowania polskiej drużyny narodowej.
W mieście od 100 lat działa Klub Sportowy Wisłoka Dębica. Do największych osiągnięć klubu należy działalność sekcji zapasów. Zawodnicy Wisłoki zdobywali złote medale olimpijskie, tytuły mistrzów Polski, Europy i Świata. Drugim klubem o znaczących osiągnięciach piłkarskich i bokserskich jest działający od 30 lat LKS „Igloopol”.Promocji miasta przyświeca hasło „Dębica – Miasto Otwarte”. Podkreśla ono otwartość dębiczan na zmiany, na ludzi odwiedzających nasze miasto oraz na inwestorów, którzy zechcą ulokować tutaj swój kapitał i stworzyć nowe miejsca pracy, otwarci na wszystko, co dobre, pożyteczne i ciekawe. To miasto otwarte dla każdego. Przekonują się o tym już przedsiębiorcy, którzy mogą liczyć na co dzień na wsparcie i pomoc pracowników Urzędu Miejskiego.
Urząd Miejski w Dębicy
ul. Ratuszowa 2
39-200 Dębica
tel: 014/ 683 81 00
fax: 014/ 683 81 61
e-mail: umdebica@um.debica.pl