invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Dębica

Położenie miasta

Dębica to nowoczesne miasto o pow. 33,98 km2, które zamieszkuje 47 234 mieszkańców. Doskonale łączy w sobie czar miasta o 650 – letniej historii z przemysłowym charakterem. To miasto, w które oferuje bardzo dobre warunki do aktywnego wypoczynku, jak również niezwykłe wydarzenia kulturalne, jakich nie spotka się nigdzie indziej w Polsce. Tradycje muzyczne Dębicy wpłynęły mocno na życie najsłynniejszego obywatela naszego miasta, Krzysztofa Pendereckiego, kompozytora. Z Dębicy wywodzą się artyści scen muzycznych i teatralnych, pracownicy nauki i sportowcy, bowiem nasze miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków sportowych w Polsce. Dębica to miasto otwarte na gości, inwestycje i nowe propozycje współpracy, na ludzi szukających nowych kontaktów handlowych, bądź szukających partnera w biznesie.

Dębica liczy 48 tysięcy mieszkańców. Położona jest w południowo – wschodniej Polsce, w zachodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego zajmując 34 km2. Przez miasto przepływa rzeka Wisłoka. W okolicy jest wiele miejsc godnych polecenia do odpoczynku i rekreacji. Z tego malowniczo położonego miasta niedaleko jest do granic z Ukrainą i Słowacją.


Dębica spełnia istotną rolę w krajowym i międzynarodowym systemie komunikacyjnym. Najważniejszym szlakiem drogowym przebiegającym przez miasto jest międzynarodowa droga E - 4 łącząca Niemcy z Ukrainą. Wkrótce przebiegać tędy będzie autostrada A4 Zachód – Wschód a w pobliżu miasta zlokalizowane zostaną dwa zjazdy. Miasto posiada także doskonałe połączenie kolejowe na trasie z Wrocławia do Przemyśla oraz Zamościa. Najbliższe lotnisko znajduje się 50 km od Dębicy, w Jasionce k/Rzeszowa, drugie, oddalone 120 kilometrów w Krakowie.


Przemysł


Dębica jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, nie tylko na Podkarpaciu, ale w Europie. Jest tutaj zlokalizowany przemysł gumowy, chemiczny, metalowy i spożywczy. To jedno z najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc do inwestycji. Atutami są wieloletnie doświadczenie we współpracy z ludźmi biznesu oraz znakomite położenie i gospodarczy charakter miasta. W pobliżu miasta znajdą się dwa zjazdy z autostrady A4.

Liczącymi się zakładami regionu dębickiego są między innymi:

Firma Oponiarska Dębica S.A., będąca największą w Europie fabryką amerykańskiego koncernu Goodyear, największa w Europie Środkowej Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy, przedsiębiorstwo branży klimatyzacyjnej „Ventor”, Zakład Obróbki Marmuru „Jabo–Marmi” w Nagawczynie, największy w Polsce producent rowerów „Arkus&Romet Group”, dębicka Fabryka Farb i Lakierów „Tikurilla-Becker”, Zakłady Nadwozi Chłodniczych „Igloocar”, producent pokryć dachowych F.H.U. „Bratex”, Firma Transportowa „Trans-Południe”, producent odżywek i suplementów diety „Olimp Laboratories” w Nagawczynie, „Darco”, producent urządzeń techniki kominkowej i wentylacyjnej.Wytwórnia Urządzeń Chłodniczych WUCH PZL – Dębica S.A.,


Do najważniejszych zakładów branży spożywczej należą :

Zakłady Mięsne S.A. w Dębicy, obecnie inwestuje w nich firma „Profi”, zakłady drobiarskie „Animex – Południe” Sp. z.o.o., Wytwórnia Salami „Igloomeat–Sokołów” Sp.z o.o., „Mateo” producent mrożonek, zakład zajmujący się przetwórstwem dziczyzny „Kanwil”.

W Dębicy i w regionie dębickim działają także firmy produkujące dla przemysłu lotniczego będące częścią „Doliny Lotniczej”. Skupia ona firmy , których wyroby mają zastosowanie przy produkcji samolotów pasażerskich, rolniczych i wojskowych.

Władze miasta przykładają dużą wagę do kontaktów samorządu z przedsiębiorcami. W Urzędzie Miejskim utworzono Biuro Współpracy z Przedsiębiorcą, którego pracownicy wspierają inwestorów w załatwieniu wszelkich spraw formalnych, umożliwiają przedsiębiorcom szereg bezpłatnych szkoleń i świadczą usługi doradcze. Inwestorzy mogą w Dębicy skorzystać ze specjalnego pakietu promującego przedsiębiorców, tworzących nowe miejsca pracy. W Dębicy działa Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro – Park” z Mielca.


Sport


Dębica posiada jedną z najlepszych baz sportowych na Podkarpaciu. W jej skład wchodzi kompleks basenów kąpielowych: kryty o wymiarach olimpijskich przy ulicy Piłsudskiego oraz otwarty, użytkowany w sezonie letnim przy ulicy Sobieskiego. Dębica była wielokrotnie organizatorem mistrzostw Polski i Grand Prix Polski w pływaniu, mistrzostw Europy w Pływaniu w Płetwach oraz zawodów międzynarodowych. W hali basenu funkcjonuje również sztuczne lodowisko, na którym trenują drużyny hokejowe z Dębicy i innych miast. Działa tu także sekcja tańca figurowego na lodzie. Dębica jest miejscem zgrupowań wielu drużyn sportowych. Treningi odbywają się na kilku boiskach piłkarskich, lekkoatletycznym, kortach tenisowych, halach sportowych, boiskach do gry w siatkówkę i koszykówkę.

W pobliskim Straszęcinie istnieje profesjonalny ośrodek sportowy, będący centrum treningowym dla wielu piłkarskich drużyn pierwszoligowych, wykorzystany także w przeszłości na zgrupowania polskiej drużyny narodowej.

W mieście od 100 lat działa Klub Sportowy Wisłoka Dębica. Do największych osiągnięć klubu należy działalność sekcji zapasów. Zawodnicy Wisłoki zdobywali złote medale olimpijskie, tytuły mistrzów Polski, Europy i Świata. Drugim klubem o znaczących osiągnięciach piłkarskich i bokserskich jest działający od 30 lat LKS „Igloopol”.

Promocja Miasta

Promocji miasta przyświeca hasło „Dębica – Miasto Otwarte”. Podkreśla ono otwartość dębiczan na zmiany, na ludzi odwiedzających nasze miasto oraz na inwestorów, którzy zechcą ulokować tutaj swój kapitał i stworzyć nowe miejsca pracy, otwarci na wszystko, co dobre, pożyteczne i ciekawe. To miasto otwarte dla każdego. Przekonują się o tym już przedsiębiorcy, którzy mogą liczyć na co dzień na wsparcie i pomoc pracowników Urzędu Miejskiego.

 

Urząd Miejski w Dębicy

ul. Ratuszowa 2

39-200 Dębica

tel: 014/ 683 81 00

fax: 014/ 683 81 61

e-mail: umdebica@um.debica.pl

www.debica.pl