invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Jarosław

Kamienica Orsettich
Kamienica Orsettich
Kościół Dominikanów
Kościół Dominikanów

Podstawowe dane

  • Jarosław – miasto na prawach powiatu
  • Powierzchnia ogółem - 34,61 km²
  • Liczba mieszkańców – 39 702 tys.
  • Położenie - południowo-wschodnia Polska w województwie podkarpackim na pograniczu dwóch krain geograficznych: Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego.

 

Miasto Jarosław - niegdyś leżące na ważnym szlaku handlowym, dziś przy międzynarodowej trasie E40 oddalone jest od przejścia granicznego w Korczowej zaledwie o 36 km.


Miasto Jarosław zdobyło certyfikat „Gmina Fair Play" w kategorii miast turystycznych. W roku 2008 otrzymało wyróżnienie „Złota Lokalizacja Biznesu”. Ponadto miasto trzykrotnie otrzymało certyfikat w kategorii miast średnich z sukcesem. Inwestowanie na terenie miasta jest szansą dla przedsiębiorców. Dogodna lokalizacja inwestycji, sprawne procedury, bezpieczeństwo i uczciwość, to tylko niektóre czynniki, które zdecydowały o sukcesie miasta.Dobrze rozwinięta jest sieć infrastruktury społecznej: przedszkola, szkoły podstawowe, średnie a nawet wyższe, szpitale, przychodnie lekarskie oraz placówki działające w zakresie kultury, świadczące usługi dla mieszkańców miasta, ale także powiatu jarosławskiego.


Jarosław należy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Europark Mielec. Wśród ważniejszych przedsiębiorstw przemysłu województwa podkarpackiego, 4 znajdują się w Jarosławiu, należą do nich: Firma Lear Corporation Poland S.A., Zakłady LU Polska S.A., Firma O-I Produkcja Polska S.A., Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A. – Oddział Jarosław.


 

Jarosław jest także ośrodkiem przemysłowym o znaczeniu regionalnym w dziedzinie przemysłu spożywczego, szklarskiego i lekkiego. Obejmuje on, obok byłych przedsiębiorstw publicznych, liczne małe i średnie podmioty gospodarcze, których nasycenie w Jarosławiu jest stosunkowo duże. 


Potencjał oświatowy miasta to ok. 30 szkół wszystkich stopni, które zapewniają inwestorom stały dopływ wykwalifikowanych pracowników.

 

Komunikacja i transport

 

Jarosław jest miastem o przyjaznym położeniu zarówno dla przedsiębiorców chcących dystrybuować swoje produkty na teren całej Polski, ale szczególnie na teren Ukrainy oraz Słowacji.

Jarosław oddalony o 36 km od najnowocześniejszego przejścia z Ukrainą w Korczowej, posiadającego punkt celny jest doskonałym miejscem do ostatecznego przygotowania logistycznego transportu zarówno na Ukrainę i Słowację jak i bezpośrednio przeładunku z tych kierunków. Dodatkowym atutem może być również możliwość przeładunku towaru w istniejących już składach celnych oraz zmiany transportu kołowego na transport kolejowy.

 

Atrakcje turystyczne

 

Magnesem przyciągającym turystów do Jarosławia są zabytki świadczące o jego bogatej historii i kulturze. Rynek jarosławski to centrum zabytkowej architektury i perła renesansu. Kompleks obiektów na starówce jarosławskiej godnych zobaczenia tworzą: słynna kamienica Orsettich uwieczniona na monecie 2 złotowej, ratusz - siedziba władz miasta, liczne kamienice kupieckie, obiekty kultury sakralnej, tj.: kolegiata, konkatedra greckokatolicka, dawne Opactwo ss. Benedyktynek. Miasto słynie ze swej działalności kulturalnej o zasięgu międzynarodowym. Tutaj corocznie odbywają się Dni Jarosławia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej pt. „Pieśń Naszych Korzeni” oraz Międzynarodowy Festiwal Młodych Fotografów. W Jarosławiu znajduje się nowoczesna kryta pływalnia z basenami sportowymi i kompleksem odnowy biologicznej. W sezonie letnim czynny jest również basen otwarty, natomiast w okresie zimowym - sztuczne lodowisko. Jarosław i jego okolice to piękne widoki, malownicza dolina Sanu i rozległe lasy. Prężnie rozwija się turystyka aktywna dzięki stworzonym trasom rowerowym, szlakom turystycznym i wodnym. Niespotykana nigdzie indziej kultura łączy piękno mieszczańskiego renesansu z folklorem.

Wyjeżdżając w Bieszczady, czy na Ukrainę nie sposób ominąć tej renesansowej krainy jaką jest Jarosław.Urząd Miasta Jarosław

ul. Rynek 1
37-500 Jarosław,
tel: +48 16 624 87 00
faks: +48 16 624 87 65
e-mail:
www.jaroslaw.pl