invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Tarnobrzeg

Tarnobrzeg

Tarnobrzeg to miasto na prawach powiatu, o pow. 85,40 km2, liczące 49 214 mieszkańców. Miasto położone jest na prawym brzegu Wisły, w południowo - wschodniej części Polski, na piaszczystej równinie Kotliny Sandomierskiej.

Założony w 1593 roku przez ród Tarnowskich, był ośrodkiem handlu i rzemiosła. Znany również jako ośrodek kultu maryjnego. Zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego, podupadł i rozwinął się dopiero po II wojnie światowej. Wtedy to stał się centrum Zagłębia Siarkowego oraz wykształconego w jego obrębie Okręgu Przemysłowego. Obecnie kopalnia została zasypana i zabezpieczona, a zakłady przemysłowe są w fazie likwidacji, częściowo zamienione na specjalną strefę ekonomiczną. Natomiast w miejscu dawnego zagłębia utworzono Jezioro Tarnobrzeskie.

Według podziału administracyjnego Polski z 1999 roku, Tarnobrzeg wszedł w skład województwa podkarpackiego ze stolicą w Rzeszowie. Jednocześnie miasto stało się siedzibą powiatu grodzkiego oraz ziemskiego, w skład którego weszły gminy: Baranów Sandomierski, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęby.

 

Dlaczego warto inwestować w Tarnobrzegu?

Miasto dysponuje atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi położonymi m.in. w sąsiedztwie malowniczego Jeziora Tarnobrzeskiego – jedynego na świecie sztucznego zbiornika wodnego powstałego w wyrobisku po kopalni siarki. Jezioro cechują nadzwyczaj korzystne warunki do uprawiania sportów wodnych (m.in. wyjątkowo czysta i przejrzysta woda, idealne warunki wietrzne). Stanowi to niezwykłą szansę dla inwestorów z branży turystycznej, którzy nad drugim co do wielkości jeziorem na Podkarpaciu (500 hektarów powierzchni, 10 km linii brzegowej) wybudują bazę hotelarską, gastronomiczną i rekreacyjno-sportową.

 

Tarnobrzeg to także unikalne obszary aktywności gospodarczej, czyli:

• Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która oferuje ulgi i przywileje fiskalne oraz atrakcyjne uzbrojone tereny inwestycyjne, budynki, hale oraz nowoczesną infrastrukturę techniczną.

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny – nowoczesny inkubator przedsiębiorczości, wyposażony m.in. w hale, parkingi i budynki, budowany z myślą o przyszłych inwestorach.

 

Tarnobrzeg może pochwalić się także dogodnym położeniem geograficznym - bliskość dróg krajowych, nowo powstającej autostrady A4 i lotniska w Jasionce oraz nowoczesnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi wewnątrz i wokół miasta.

Budowane są one w mieście z olbrzymim wykorzystaniem funduszy unijnych – za co w lipcu 2011 Tarnobrzeg wyróżniono zdobyciem drugiego miejsca w prestiżowym rankingu dziennika Rzeczpospolita „Europejski samorząd”.

Wielkim atutem są także wykwalifikowane, młode kadry, niskie koszty pracy i prężnie działające instytucje otoczenia biznesu (m.in. Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego).

 

Urząd Miasta Tarnobrzega

ul. Kościuszki 32

39-400 Tarnobrzeg

tel: 15 822 65 70

fax: 15 822 52 81

e-mail: 

www.tarnobrzeg.pl

Wyświetl większą mapę

Copyright © 2011 Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito