invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Rzeszów

Rzeszów (miasta na prawach powiatu, pow. 116,36 km kw., ok. 178 tys. mieszkańców) to atrakcyjne, dynamicznie rozwijające się miasto młodych, przedsiębiorczych ludzi. Sięgające połowy XIX wieku, silne tradycje demokratyczne wpłynęły znacząco na charakter współczesnej rzeszowskiej społeczności. Otwartość, gościnność i zamiłowanie rzeszowian do nowych pomysłów i przedsięwzięć stwarza turystom i inwestorom trafiającym do Rzeszowa przyjazny klimat i miłą atmosferę.

 

Komunikacja

Rzeszów jest ważnym punktem na mapie Europy. Tu krzyżują się: międzynarodowa trasa E-40 Drezno - Kijów oraz drogi krajowe nr 9 i 19, umożliwiające najkrótsze połączenie krajów skandynawskich i nadbałtyckich z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Do granic z Ukrainą oraz Słowacją jest po ok. 90 km. Bardzo dużym atutem Rzeszowa jest Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, dysponujący drugim pod względem długości w Polsce, liczącym 3200 metrów pasem startowym, na którym mogą lądować nawet największe samoloty. Rzeszów posiada regularne połączenie lotnicze m.in. z Warszawą, Londynem, Liverpoolem, Dublinem, Bristolem, Birmingham oraz z Frankfurtem nad Menem.

 

Gospodarka

Gospodarczy obraz miasta ukształtowała tradycja lotnicza. Dzisiejsza WSK PZL produkuje silniki lotnicze, w tym także silniki do samolotów F-16, które kupiła polska armia. Na terenie województwa prosperuje Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców „Dolina Lotnicza”, skupiające prawie 90% polskiej produkcji lotniczej.

 

Edukacja

Prawdziwym bogactwem miasta nad Wisłokiem są ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska oraz trzy niepubliczne szkoły wyższe i Seminarium Duchowne kształcą łącznie ponad 60 tys. studentów.


Kultura i sport

W mieście i jego okolicach organizowanych jest wiele imprez kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wysoką renomę zdobył organizowany co roku przez Filharmonię Rzeszowską Festiwal Muzyczny w Łańcucie. Co trzy lata do Rzeszowa na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych zjeżdżają Polonusi i turyści z całego świata. Rośnie też ranga Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Carpathia, Wielokulturowego Festiwalu Galicja oraz Święta Ulicy Pańskiej.


Miasto stawia też na sport. Od kilku lat w największej na Podkarpaciu hali widowiskowo – sportowej przy ulicy Podpromie rozgrywają swe zawody siatkarze, koszykarze oraz przedstawiciele innych dyscyplin. Pierwszoligowe rozgrywki żużlowe przyciągają rzesze fanów. W Rzeszowie jest też stadion lekkoatletyczny, pięć krytych basenów, strzeżone kąpielisko oraz sztuczne lodowisko. Wszystkie te obiekty od rana do późnego wieczora służą miłośnikom czynnego wypoczynku.

 

Turystyka

Turyści zainteresowani przeszłością miasta mogą zwiedzić rzeszowskie zabytki, do zachowania i odnawiania których samorząd miasta przykłada szczególną wagę. Do najbardziej interesujących zabytków należy Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice”, usytuowana pod kamienicami i płytą rynku. Trasa, licząca 369 metrów długości, obejmuje 40 piwnic, położonych na trzech kondygnacjach. Czas powstania piwnic datuje się na XV-XX w., w przeszłości magazynowano tu różnorodne towary, piwnice stanowiły także schronienie dla mieszkańców miasta w czasie wojen i najazdów.


 

Rzeszów jest członkiem prestiżowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast EUROCITIES, zrzeszającego największe miasta Europy. Liczne raporty, opracowywane przez opiniotwórcze polskie czasopisma lokują Rzeszów na czołowych pozycjach pod względem zamożności miast, wydatków na inwestycje, poziomu życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Miasto wielokrotnie zdobyło też tytuł „Gmina Fair Play”.


Rzeszów to miasto piękne, pełne uroku i dobrego klimatu, w niezwykły sposób łączące w sobie tradycję i dostojeństwo zabytków z nowoczesnością i żywiołowością młodzieży. Dlatego warto tu przyjechać i pozostać na dłużej.

 


Urząd Miasta Rzeszowa

Rynek 1, 35-064 Rzeszów

tel. + 48 17 87 54 000

faks + 48 17 87 54 105

e-mail:

www.rzeszow.pl