invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Mielec

 

Mielec

Miasto powiatowe liczące 60 747 mieszkańców, pow. 46,89 km2, leżące nad rzeką Wisłoką - prawym dopływem Wisły w odległości 60 km od Rzeszowa - miasta wojewódzkiego - oraz ok. 30 km od planowanego przebiegu przez południową Polskę autostrady A4 Wschód-Zachód. Mielec chlubi się ponad 500-letnią historią. Od połowy XIX wieku stał się regionalnym centrum społeczno-gospodarczym.  Mielec jest także siedzibą starostwa powiatowego i gminy wiejskiej Mielec. Powiat mielecki zajmuje drugie miejsce w województwie podkarpackim (za powiatem grodzkim w Rzeszowie). Pod względem liczby ludności miasto Mielec znajduje się na 4 miejscu w województwie podkarpackim - po Rzeszowie, Stalowej Woli i Przemyślu.

 

Gospodarka

Mielec jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych na mapie województwa podkarpackiego. Miasto kojarzone jest w głównej mierze z przemysłem lotniczym. Tu zlokalizowane są Polskie Zakłady Lotnicze, największe przedsiębiorstwo tej branży w Polsce (produkcja m. in. słynnego śmigłowca S-70i Blackhawk). Ta i kilka innych mieleckich firm wchodzi w skład Doliny Lotniczej.

W Mielcu swoją siedzibę ma Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, która w głównej mierze przyczyniła się do dywersyfikacji przemysłu w mieście i ustabilizowania się sytuacji gospodarczej. Wewnątrz strefy ulokowanych jest wiele firm prywatnych, w tym wiodące w swych branżach w skali globalnej przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym. Więcej informacji na temat tutejszych terenów inwestycyjnych znajdą Państwo w zakładce „Inwestycje na Podkarpaciu” na naszej stronie internetowej.

 

Dlaczego Mielec?

Od 1938 r. Mielec jest znaczącym ośrodkiem przemysłowo-kulturalnym w Polsce południowo-wschodniej. W ciągu 60 lat liczba ludności wzrosła 6-krotnie, a powierzchnia miasta zwiększyła się 7-krotnie. Szczególny wpływ na rozwój miasta miały dwie branże przemysłowe - lotnictwo i motoryzacja. W latach 90. XX wieku zrestrukturyzowano monokulturę przemysłową, dzięki czemu obecnie mogą się rozwijać kolejne branże przetwórcze - meblarska, budowlana, spożywcza, elektromaszynowa, farmaceutyczna. Na terenie SSE znajduje się lotnisko zdolne przyjąć duże samoloty transportowe. Duży wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Mielca został dwukrotnie dostrzeżony przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, który w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast średniej wielkości umieścił Mielec na wysokiej pozycji w kraju i na czele liderów Polski na wschód od Wisły. Za pożyteczne inicjatywy gospodarcze i przyjazny stosunek do inwestorów Gmina Miejska Mielec otrzymała ogólnopolski certyfikat i tytuł "Gmina Fair Play 2004", przyznany przez Krajową Izbę Gospodarczą, Fundację "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" oraz kapitułę Konkursu "Gmina Fair Play" w Warszawie.

 

Urząd Miejski w Mielcu

ul. Żeromskiego 26

39-300 Mielec

tel.: 17 788 85 00

e-mail:  

www.mielec.pl


Wyświetl większą mapę


 

Copyright © 2011 Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito