invest-logo
Menu główne
Wyszukiwarka
 

Kalkulator

Kalkulator Inwestycji

PLN

PLN

PLN

PLN

Zaawansowany kalkulator

Jasło

Jasło

Miasto leży w Polsce południowo-wschodniej, u podnóża Karpat, a otaczają go aż trzy rzeki: Jasiołka, Wisłoka i Ropa. Miasto zajmuje powierzchnię 36,53 km2 oraz liczy 36 932 mieszkańców. Jasło jest malowniczo położonym miastem z tradycją historyczną, sięgającą XII wieku. Pierwsze źródła pisane na temat osady Jasiel pochodzą z 1185 r., a w 1261 r. powstała tu osada targowa należąca do cystersów.  Dawny rozwój miasta związany był ze szlakami handlowymi, które prowadziły kupców przez rozkwitające Jasło.

 

Gospodarka

W Jaśle funkcjonuje podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan  (dwa kompleksy w: Warzycach i Niegłowicach).

Ważne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej posiada 6 przedsiębiorców, w tym 3 firmy z terenu miasta Jasła:

BALTIC WOOD Sp. z o.o. – producent paneli podłogowych,

Nowy Styl Sp. z o.o. – producent mebli, 

Lotos Asfalt Sp. z o.o. – producent materiałów hydroizolacyjnych.

 

 

Jasło to również jedna z kolebek światowego przemysłu petrochemicznego. Do dziś prężnie funkcjonuje tu rafineria – jeden z największych zakładów województwa podkarpackiego.

 

 

Jasielskie atrakcje

Dziś bez wątpienia można powiedzieć, że Jasło stało się nową stolicą polskiego winiarstwa i głównym punktem na mapie „Winiarskich ścieżek Podkarpacia”, którymi można podążać korzystając z dynamicznie rozwijającej się turystyki konnej. Tradycyjnie już, co roku, odbywają się podczas ostatniego sierpniowego weekendu Międzynarodowe Dni Wina, które stały się świętem winiarzy z Polski i z zagranicy.

 

Pod względem architektonicznym Jasło jest miastem „młodym”, a z pośród najciekawszych jego obiektów, będących zarazem obiektami zabytkowymi są: kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (XV w., zniszczony w 1944 r., odbudowany po wojnie), figura św. Jana Nepomucena z 1770 r., kościół p.w. św. Stanisława B.M. wybudowany w latach 1892-1893 r., cmentarz żydowski – kirkut (XIX w.) czy kościół i klasztor sióstr wizytek p.w. NSPJ i NSNMP z 1903 r.

Jasło to miasto, które pamięta o swojej przeszłości, ale które myśli o przyszłości. Obecnie wdraża ideę innowacji; w planach ma budowę „Strefy Aktywności Gospodarczej” i planuje budowę Centrum Łukasiewicza.

 

Urząd Miasta w Jaśle

ul. Rynek 12

38-200 Jasło

tel. (13) 448 63 00

fax: (13) 446 29 76

e-mail:

www.jaslo.pl

 









Wyświetl większą mapę

Copyright © 2011 Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito